Metoda Ponsetiego 0
Metoda Ponsetiego

Cytat z nagłówka dodał nam otuchy. Wypowiedział je lekarz, który opracował mało inwazyjną, skuteczną i co najważniejsze dla rodziców bezbolesną metodę leczenia małych stópek.

Metoda polega na zakładaniu na nogi dziecka opatrunków gipsowych w tygodniowych odstępach czasu. Ważne, aby leczenie zacząć kiedy dziecko ma około tygodnia- dwóch. Kości i stawy są wtedy jeszcze bardzo elastyczne. Każdy kolejny gips przybliża nas do prawidłowego ustawienia stopy. Najczęściej po serii gipsów (zależnie od stopnia wady ilość gipsów różni się) przeprowadzany jest zabieg przecięcia ścięgna Achillesa. Po zabiegu zakładany jest już ostatni gips na 2-3 tygodnie. Kiedy zostaje zdjęty, na nóżki dziecka trafiają specjalne buciki ortopedyczne, które towarzyszyć mu będą przynajmniej do czwartego roku życia. Początkowo dziecko nosi je 23 godziny na dobę, aby stopniowo zwiększać czas ,,wolności". Kiedy dziecko już chodzi buciki zakładane są najczęściej już tylko na czas drzemki i snu.

 

Metoda wydaje się prosta, ale bardzo ważne są szczegóły. Nieumiejętne założenie gipsu może skutkować dodatkowymi komplikacjami. Istotne, aby lekarz zajmujący się stópkami dzieci wiedział co robi. Niby oczywiste, jednak co nas zaskoczyło, w Polsce trudno o ortopedę, który naprawdę zna się na tej wadzie. Odkąd interesuje nas temat stopy końsko- szpotawej, poznaliśmy wiele historii rodziców i ich dzieci, które nie napawają optymizmem.

Na forach, wśród rodziców przeplatają się w zasadzie tylko dwa nazwiska rodzimych lekarzy, ale zawsze z zastrzeżeniem, aby patrzeć im na ręce. 

Jeśli szukacie informacji o wadzie z całego serca polecamy stronę https://clubfoot-support.org/ 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl